Jak dobierać hasztagi na Instagramie?

with Brak komentarzy

Hasztagi (hashtagi) to nieodłączna część prowadzenia konta na Instagramie. Używanie ich może mieć spory wpływ na zasięgi organiczne naszych postów i nikomu nie trzeba chyba mówić, że warto ich używać. Jednak jak znaleźć te, które wspierają? Co ma wpływ na to, że zadziałają?

 

Często spotykam się z takim stwierdzeniem, że hasztagi nie działają. Jednym na zasięgi, innym nie przynoszą zupełnie ruchu wśród osób z grupy docelowej. A przecież dzięki nim można dotrzeć bezpośrednio do klienta. Jak więc dobierać hasztagi, aby te działały na Twoją korzyść?

1. Po pierwsze! Określić i zbadać grupę docelową, a następnie ją zebrać w swojej społeczności. (To są absolutnie dwa najważniejsze punkty. Bez określenia grupy docelowej to jak strzelanie do tarczy z opaską na oczach- nie tylko trzeba ją znać, ale porządnie poznać. I tak! Żeby hasztagi miały sens – trzeba najpierw zebrać takie osoby na swoim profilu. Taką garstkę reprezentatywną, która nie składa się z cioć, wujków, przyjaciółek i innych rękodzielników – tylko faktycznie potencjalnych klientów)

2. Potem zrobić listę hasztagów, które są obserwowane przez osoby z grupy docelowej. (Nie te, których używają, tylko dokładnie te które oni obserwują i dokładnie u tych osób, które obserwują Ciebie 🙂 Sprawdzisz to w tym miejscu, gdzie możesz zobaczyć jakie inne profile są obserwowane przez te osoby)

3. Następnie wybrać te, które mogą pasować do treści, które chcemy publikować na naszym profilu. (Bo przecież wiadomo, że nie wszystkie hasztagi będą pasować do Twoich treści. Trzeba zrobić selekcję, ale też warto zwrócić uwagę na te hasztagi, które pojawiają się u kilku osób. One będą miały silniejsze działanie)

4. Sprawdzić jakie zdjęcia / grafiki są publikowane pod danymi hasztagami i dostosować swoje treści wizualne do tego co widzimy. 

 

Hasztagi dadzą efekty, kiedy dopasujesz je do Twoich odbiorców. Hasztagi działają tym lepiej – im więcej osób z grupy docelowej jest zebranych na profilu. Hasztagi nie służą tylko do wyszukiwania treści przez wyszukiwarkę, ale mogą zadziałać zasięgami na kilka różnych sposobów, na przykład budują one Twoją tożsamość w oczach Instagrama, a dzięki temu on wie jakim osobom podsuwać Twoje treści, między innymi w zakładce eksploruj.

 

Chcesz wiedzieć więcej i zrozumieć mechanizmy, którymi rządzą się hasztagi? O tym wszystkim piszę i dokładnie wyjaśniam w eBooku „Sztuka Hasztagowania”. Warto jest je zrozumieć, aby z ### wyciągnąć jak najwięcej. „Sztukę Hasztagowania” w wersji podstawowej (aktualnie w promocji) oraz w wersji z workbookiem.

 

Miłego dnia!
Gosia
#miłoprzykawie