Hasztagi Rękodzielnicze – czemu ich nie używać?
Hasztagi rękodzielnicze wydają się być najbardziej oczywistymi znacznikami, jakie możemy użyć do opisu naszych handmade’owych postów na Instagramie.
A ja chcę Ci powiedzieć – NIE RÓB TEGO. Nie używaj takich hasztagów, nie przynoś drewna do lasu. Te hasztagi nie wspierają sprzedaży na Twoim koncie na Instagramie, a przecież docelowo o to w tym wszystkim chodzi, prawda?
Pewnie się zastanawiasz, co ja tu wypisuję i co próbuję Tobie wmówić… Tak przecież robią wszyscy. Widziałaś przecież bardzo duże konta, które sprzedają rękodzieło i właśnie takimi hasztagami się posługują. Bierzesz w końcu przykład z najlepszych, a wiadomo, że jak popularne i duże konta, to raczej lipy nie ma.
Twoje zdjęcie przedstawia przecież rękodzieło, więc cóż innego miałabyś tam wpisać? Oprócz ogólnych rękodzielniczych często używasz jeszcze takie bardziej dokładne, które dotyczą konkretnej techniki, rodzaju rękodzieła. No dajmy na to #makrama #sutasz #kolczyki #biżuteria #żywica Określasz też kolory, wielkość i tak dalej. Co niby w tym jest złego?
Po pierwsze – proszę, wejdź na Instagram i zobacz ile postów zostało opublikowanych pod hasztagiem #rękodzieło. Na dzień kiedy piszę ten artykuł jest ich ponad MILION (!!!) zdjęć z takim znacznikiem. Sporo. Jeśli Twój post nie znajdzie się wśród Najpopularniejszych – czyli tych, które według algorytmów wydają się być najbardziej trafne dla poszukiwaczy tego hasztagu “#rękodzieło”, to delikatnie rzecz ujmując zginiesz w gąszczu różnego rękodzieła na tablicy, gdzie posty widać w kolejności dodawania (Ostatnie). Oczywiście możesz sobie pomóc, aby znaleźć się w zakładce “Najpopularniejsze” i o tym jak to zrobić piszę w eBooku “Sztuka Hasztagowania”, ale….
[Chcesz wiedzieć więcej i zrozumieć mechanizmy, którymi rządzą się hasztagi? O tym wszystkim piszę i dokładnie wyjaśniam w eBooku „Sztuka Hasztagowania”. Warto jest je zrozumieć, aby z ### wyciągnąć jak najwięcej. „Sztukę Hasztagowania” kupisz tu: KLIKNIJ MNIE a z kodem hasztagujemy15 który wpiszesz podczas zakupów – obniżysz cenę eBooka o 15%. Kod jest ważny do 31 marca 2022r. i dotyczy tylko eBooka w wersji podstawowej. Zestaw z WorkBookiem nie jest i nigdy nie będzie dostępny w sprzedaży z rabatem.]
Po drugie! Teraz się zastanów dla kogo hasztag #rękodzieło jest najbardziej interesujący. Kto tak naprawdę szuka treści pod tym hasztagiem. No zapewne są to osoby, które są zainteresowane rękodziełem… czyli najwięcej osób, które odwiedzają ten hasztag to – RĘKODZIELNICY. Rękodzielnicy w dużej większości przyznają, że traktują Instagram jako źródło inspiracji, lepszym źródłem jest jedynie Pinterest. Tak, tak! – ten hasztag będzie przyciągał w znacznej większości Twórców Rękodzieła.
W tym momencie zazwyczaj słyszę argument, że moimi klientami również są Rękodzielnicy, którzy nie tworzą w danej technice. Dlaczego mam sobie ten ruch uciąć, skoro mam jakąś sprzedaż właśnie w tym sektorze? Tak więc po trzecie – owszem, Rękodzielnicy też mogą być klientami innych Rękodzielników, jednak zastanów się czy oni kupują u Ciebie dlatego, że są Rękodzielnikami, czy też może należą jeszcze do jakiejś innej grupy, którą nazwiemy docelową. Być może ktoś kupił Twój makramowy kwietnik nie dlatego, że tworzy rękodzieło, ale dlatego, że kocha wnętrza w stylu boho i w taki sposób urządza swoje mieszkanie? Przemyśl to mocno 🙂
A co jeśli używasz mniej ogólnych rękodzielniczych hasztagów. Dajmy na to… niech będzie ten kwietnik makramowy. Opisujesz go dokładniej #makrama #kwietnikmakrama – nie używasz już #rękodzieło więc nie docierasz do wszystkich Rękodzielników w Polsce. Yhm… ale wtedy jest duża szansa, że dotrzesz do bardziej zawężonej grupy rękodzielniczej, czyli do osób, które tworzą makramy i jeśli Twoje zdjęcia będą piękne, inspirujące, a Twoje projekty wyjątkowe – masz dużą szansę, że zbudujesz wokół siebie społeczność rękodzielniczą, która się upaja Twoimi zdjęciami. To może wspierać w prawdzie Twój biznes, jeśli na przykład sprzedajesz eBooki ze wzorami dla takich Rękodzielników, albo półfabrykaty dla nich przeznaczone, lub prowadzisz warsztaty. Jednak, nie będzie aż takim wsparciem, jeśli sprzedajesz gotowe produkty.
To skąd masz wziąć te hasztagi, jakie powinnaś używać, jak to zrobić, aby trafiać prosto na tablicę potencjalnego klienta? Przeczytaj artykuł w którym opisuję jak znaleźć hasztagi, które zaczną Cię wspierać KLIK!
*
P.S. Jeśli Cię tu jeszcze nie ma to koniecznie dołącz do naszej kilkutysięcznej grupy wsparcia na fb Miło przy kawie o Instagramie.
Miłego dnia!
Gosia
#miłoprzykawie